Nie je spisovateľ ako spisovateľ. Jeden zúfalo hľadá témy, každodenne riskuje, že nič nenapíše a keď aj napíše tak opäť riskuje, že mu to niekto otrepe o hlavu, v horšom prípade dostane poštou predbežné opatrenie na zákaz vydania knihy, ktorá údajne zverejňuje nezverejniteľné. Potom sú spisovatelia, ktorí kašľú na trápenie. Jednoducho si do škatule od topánok odkladajú výstrižky z dennej alebo nočnej tlače, bulvárnych plátkov, magazínov a lokálnych vestníkov a keď je škatuľa plná, jednoducho si sadnú k počítaču a pospisujú zvodky od novinárov a publicistov. Takto vzniknutá kniha, údajne pôvodné prozaické dielo, dostane ešte kvalitnú nálepku, čiže názov a tovar, prepáčte, kniha ide na pulty predajní literatúry.
Že takáto paralela na Slovensku neexistuje? Žiaľ stačí si zabehnúť do kníhkupectva a môžete si oba dôkazy poťažkať v rukách. Jedným je titul Gauneri (kauza Gorila) od pôvodne zakázaného autora a druhým Gorily v podsvetí od úspešného spisovateľa. Ten prvý patrí do skupiny nešťastníkov, ktorým všetci, aj svätá slovenská justícia, kladú pod nohy polená. Ten druhý, zberateľ výstrižkov, si pohodlne sadol do kresla a v hodine dvanástej vyprázdnil škatuľu, pospájal výstrižky do knihy a na obal si požičal od toho prvého nešťastníka podstatnú časť názvu. Stačilo Gorily posunúť do podsvetia a je z nej nový knižný titul, ktorý sa určite popri tej slávnej Gorile bude dobre predávať.
Že je to neetické? Kašľať na to. Podstatné je, že je to dobrý literárny kšeft. A čo svedomie? „Kašľať na to. Veď nie som sám.“, určite si intímne do vlastného svedomie šepkal autor Goríl v podsvetí, ktorý s mafiou, tou v jeho knihách, má opäť ďalší komerčne úspešný titul. Gratulujem.
Najbližšie k takémuto opakovaniu slov, názvov kníh a článkov majú papagáje. Navyše nemajú svedomie a tak pokojne opakujú do nemoty: „ …Mafia ….Mafia ….podsvetie …Mafia…. Gorila…. eurá… eurá… urá… rá…. á. „
Tento problém je paralelou k tomu, čo vidíme aj v iných oblastiach kreatívnej činnosti – otázka autenticity versus kalkulu je univerzálna. Pripomína nám, že aj v bežných veciach, akými sú napríklad naše stravovacie návyky, by sme sa mali zamýšľať nad kvalitou a pôvodom. Preto je vhodné dbať na autenticitu nielen v kultúre, ale aj na tanieri. Ak hľadáte inšpiráciu, pozrite si tento výborný šalát s pečenou zeleninou, ktorý je jednoduchý, zdravý a ukazuje, že poctivá príprava má vždy svoje miesto.
Ľubo Belák
1.7.2012
P.S. Blog je literárnou fikciou a podobnosť so skutočnosťou je čiste náhodná…….
A koľko máte voličov kvôli úspešnému... ...
Take kradeze su obsahom mnohych filmov. A... ...
Tom Nicholson a Gustáv Murín? ...
Ešte mená tých autorov keby ste uviedli. ...
Celá debata | RSS tejto debaty