Založ si blog

WikiLeaks dorazil na Slovensko, alebo hľadá sa Richelieu

Megaškandál s odpočúvaním: Minister Galko prehovoril! – Pravda terčom útoku vojenskej tajnej služby – Galkovi tajní monitorovali premiérku Radičovú – Baška priznal, že sa odpočúvalo aj v minulosti – Kaliňák obvinenia popiera: Nikoho z Pravdy som neúkoloval!

Úvod môjho blogu som prepožičal titulkom zo slovenských médií. V tomto prípade nikomu nemusím vysvetľovať o čo ide. Toľko informácií, koľko prebehlo médiami v týchto dňoch, snáď nebolo o žiadnej kauze, či škandále. Pretrhlo sa vrece s prepismi rozhovorov, ktoré legálne, či nezákonne získavala zákonom ustanovená VOS. Priznám sa, doteraz som netušil, že aj armáda má svoje Vojenské obranné spravodajstvo, ktoré sa asi v ničom neodlišuje od preslávenej SIS. Nie každý občan má svoju štátom platenú tajnú službu. Jeden minister a jedna ministerská predsedníčka ich majú. Prídu ráno do práce dajú si kávičku a namiesto dennej tlače si otvoria denníček utajovaných informácií, ktoré sú také tajné, že ich nesmie takmer nikto vidieť. Občania sú kŕmení inými informáciami, ktoré si buď niekto vymyslí alebo účelovo upraví, aby mali šťavu a dobre sa predávali, aj keď ich hodnota je ako týždeň starý banán. Určite na to niekto prišiel a poponáhľal sa podobne ako neziskové združenie WikiLeaks priniesť čerstvé správy z tunelov štátnej moci. Inak si to ani neviem vysvetliť. Keď som si položil základnú otázku „Komu to prospeje?“, prišiel som na to, že z politikov hádam nikomu. Otvorila sa téma spravodajských služieb, ktorú po desaťročia politici zametali pod stôl. Vyhovoval im neprehľadný a nekompetentný stav našich štátnych informačných, podľa popisu práce tajných, agentúr, ktoré na základe nálady svojich šéfov zháňali informácie odkiaľ sa dalo a na kohokoľvek, o kom by bolo dobré niečo vedieť. Veď sa zíde, napríklad pri najbližších voľbách, alebo neúspešných, či úspešných tendroch.

Stalo sa však niečo, s čím asi nikto konšpiračne nerátal. Práve amaterizmom, slepotou predstieraného štátneho, alebo verejného záujmu, sa do médií dostali prepisy telefonických rozhovorov. A to nešlo o jeden, či dva. Každým dňom vychádza na svetlo nový, ešte farebnejší telefonický rozhovor, ktorý musí dotknutá „rozpracovaná“ osoba vysvetľovať na verejnosti. Jedno, či je to politik, generálny riaditeľ televízie, možno zajtra to bude kuchár z reštaurácie na Zochovej chate, výber osôb a tém je čitateľsky chytľavý. Keby všetky prepisy prúdili cez jedno médium a jednostranne prinášali informácie o istej politickej partii, alebo záujmovej skupinke, to by sa podľa našich provinčných parametrov vysvetliť dalo. Ale kto je tým kardinálom Richelieu, ktorý po svojom a so svojimi ľuďmi nás kŕmi výdatnou stravou? Za Ľudovíta 13 to bol mocenský zápas medzi hugenotmi a katolíkmi, ktorý donútil kardinála, aby mal svoju tajnú službu. A tá mu naozaj verne a tajne slúžila. Dokonca sa jeho škola tajnej špionážnej služby zapísala do dejín. Dnes máme demokraciu, politikov bez kúska morálnych záväzkov, zlodejov na najvyšších miestach, niekoľko stoviek politických strán, občianskych združení a náboženstiev, nehovoriac o národnostných menšinách. V takomto chaose sa „naozaj nedá“ dobre organizovať profesionálna tajná – verejná služba. (Dúfam, že ste postrehli môj ironický podtón) Ale!!! Dá sa kdekoľvek v štátnom aparáte vytvoriť útvar utajovaných informácií, trinástych komnát, strážnych služieb, ktoré sa o to postarajú. Aj vo vnútri štátom platených tajných služieb. Takto má nejeden nami platený úradník a politik svoju tajnú úderku, ktorá vytvára, zhromažďuje a účelovo šíri všetko, čo sa nemá dostať na svetlo božie, teda na verejnosť. Potom si zaľahnú do zákopov a ostreľujú sa navzájom získanými informáciami a udaniami. To, že z toho občan nič nemá, je jedno. Profitujú z toho firmy pri udeľovaní štátnych zákaziek, účastníci tendrov a súťaží, prípadne sa niečo odloží na najbližšie voľby pre voličov. Jednoducho ide o prachy a moc.

Nastal však zatiaľ nevydýchaný skrat. Možno to nebol kardinál, ale niekto zariadil, aby sa prestrelka prepismi tajne odpočúvaných telefonátov dostala na verejnosť. Iste, navonok to boli novinári, tlač, televízia, ktorí kričali prví a zverejnili časť materiálov. Ale obsahy telefonátov sa akosi obracajú aj proti nim. Už to nie je len predvolebný politický súboj alebo súboj o kšeft, už je to bitka o morálku, lepšie povedané morálne bahno, v ktorom žijeme, a to dostatočne neinformovaní.

Ak to nebol Pán Boh, ani kardinál Richelieu, alebo WikiLeaks, tak potom ďakujem tomu, kto pootvoril chliev nášho spoločenského života na najvyššej úrovni a trochu z tých výkalov vypustil na ulicu. Zapáchajú aj napriek tomu, že sú to vraj drahocenné, štátom utajované informácie. Teraz je rad na nás, aby sme nielen ulicu, ale aj ten chliev vyčistili. Pýtam sa len, máme na to? Občania!?

Ľubo Belák

24.11.2011

Bratislava nie je Slovensko, Vojna nie je mier a Slováci nie sú blbí

08.04.2024

“Chcem vám povedať jedno zreteľne a jasne. Toto vám nezabudnem…” uviedol vo svojom povolebnom prejave porazený kandidát Ivan Korčok. Nielen on, ale aj väčšina voličov na Slovensku, nezabudne na jeho vyjadrenia a atmosféru na námestiach počas predvolebnej kampane, kde odzneli aj slová rečníkov: “SMER-SSD volili fašisti a neonacisti, vyslovene spodina…“, alebo [...]

Slovensko hľadá prezidenta

28.03.2024

Každá televízna show potrebuje hviezdy a “hviezdny “ komparz, ktorý bude na povel tlieskať, kričať, vstávať a na záver poslušne odchádzať. Nie je to inak ani pri voľbe prezidenta Slovenskej republiky. Po tridsiatich rokoch existencie samostatného Slovenska a po zmene voľby prezidenta sme si už na to akosi zvykli. Až na to, že v roku 2024 sa voľby zmenili na futbalový [...]

Verejnoprávna RTVS?

19.03.2024

Ulice sú plné hesiel o demokracii, o fašizme, liberalizme, marxizme, na saká sa lepia viacfarebné vlajočky, pripínajú odznaky. Len poniektorí si nosia bez označenia v hlave obyčajný zdravý rozum. Napriek nedostatku toho posledného je to jediná pomôcka, aby sme úplne nezblbli. Ukážkou takejto situácie je odozva „výstrelu z dela“ Ministerstva kultúry, ktoré [...]

Orenburg

Hladina rieky Ural v Orenburgu dosiahla historický rekord. Pod vodou je viac ako 3 500 domov

13.04.2024 21:08

Podľa úradov bolo za posledných 24 hodín zaplavených ďalších vyše 800 domov a 2600 súkromných pozemkov.

Donald Trump

BBC: Hľadanie poroty nestrannej voči Trumpovi bude na Manhattane neľahká úloha

13.04.2024 20:18

Trumpovi právnici sa už sťažovali, že mestská časť Manhattan, ktorú obývajú prevažne demokrati, neumožnia zostaviť nestrannú porotu. A odborníci sa zhodujú, že to bude náročné.

Petr Fiala

Fiala zostáva predsedom ODS. Okamura naďalej šéfuje SPD, nemal vyzývateľa

13.04.2024 17:37

Na kongrese ODS v Ostrave získal Petr Fiala 424 hlasov od 525 prítomných delegátov (necelých 81 percent).

mimoriadne1, mim1, smrť, úmrtie, zomrel, sviečka, kahanec

Zomrel prvý porevolučný starosta Rače Libor Pajdlhauser

13.04.2024 16:55

Keďže v rokoch 1939 - 1989 nemala Rača samosprávu, počas svojho pôsobenia ju znovuzakladal.

Ľubomír Belák

Pohľad do kultúry a médií

Štatistiky blogu

Počet článkov: 68
Celková čítanosť: 278628x
Priemerná čítanosť článkov: 4097x

Autor blogu

Kategórie