Kam a za čím, Paľo Hammel?

Kam? Na koncert Paľa Hammela. Za čím? Za pesničkami, ktoré si stále udržujú sviežosť a úprimnosť. Ak zablúdime do hlbín minulého storočia určite natrafíme na Medulienku, Baladu o smutnom Jánovi, Malej čiernej ruži, alebo Po písmenách. Pod značkou Prúdy už v šesťdesiatych rokoch takmer šokoval bigbítovú generáciu, ktorá v originálnej angličtine interpretovala pesničky britských skupín, akými boli The Beatles, The Rolling Stones, The Kinks, alebo rock´n´roll Chubyho Checkera. V tejto x anglosaskej atmosfére sa na Slovensku objavil spevák a hudobník, ktorý spieval po slovensky. Dokonca ani The Beatmen, neskôr Dežo Úrsíny, guru slovenskej rockovej klasiky, nepovažoval slovenčinu za jazyk hodný modernej populárnej hudby, ako sa oficiálne nazývala hudba generácie šesťdesiatych rokov. Bol to medzník slovenskej populárnej hudby, kedy sa postupne vytrácala hudba veľkých orchestrov a sólových spevákov a nastúpili hudobné skupiny Modus, Elán, Indigo, Midi, a mnoho ďalších. Dodnes však je Paľo Hammel ten, ktorý odvážne zmenil jazyk pesničiek svojej generácie.

Pretieklo nekonečne veľa dunajskej vody, vzniklo, ale aj zaniklo veľa populárnych skupín a spevákov. Paľo Hammel však ako britský Stonehenge pevne stojí na vlastných hudobných nohách a poetike šesťdesiatych rokov. Dokázal to aj na novom projekte, ktorý vyšiel koncom minulého roka. Dostal názov „Kam a za čím“. V poradí dvadsiaty šiesty album hammelovskej diskotéky. Jedenásť zbrusu nových piesní vytvoril v dobrej spoločnosti hudobníkov a textárov. Podľa vlastných slov Paľa Hammela mu bol inšpiráciou pobyt v New Orleans. Spomína: „Začiatkom roku som bol v New Orleans, kde som sa nenechal inšpirovať ani nie tak miestnou hudbou ako psom, ktorého som stretol v jednej pivárni. Bol to miestny štamgast, keď tam prišiel, sadol si na stoličku a hneď si objednal pivo. Samozrejme, že si neobjednal nič, ale ten čašník mu automaticky do misky nalial pivko. A to ma z celého zaujalo najviac…“ Prvotným impulzom bluesovať bola jeho účasť na albume „Potlesk v stoji“ v rámci projektu Mariana Zimu s názvom Story. V rámci viac žánrového záberu nahrávky sa vtedy Paľo Hammel spevácky zhostil výraznej bluesovej skladby „Keď sa nikto nedíva“. Sám s trochou irónie poznamenáva: „Hovoriť v slovenských podmienkach o bluese je skutočne iluzórne, lebo to musí byť naozaj niečo „čierne“ alebo to musia hrať tí, ktorí sa tým naozaj a skutočne zaoberajú,“ Na Slovensku sa blues, až na malé výnimky, neudomácnil. Napriek tomu „Kam a za čím“ je plný bluesovej tematiky najmä v textoch. Intímna lyrika, subjektívne prežívanie zážitkov zo stretnutí, jemná melanchólia potvrdená tvrdším hudobným a speváckym výrazom. Blues po Slovensky bez nároku na udelenie medaile za odvážnosť.

S takouto výzbrojou sa na dva dni „usalašil“ Paľo Hammel v divadle Štúdio L+S. K bluesu patrí gitara. Aj preto si na pódium postupne prizýval gitaristov prvej gitarovej ligy, aby umocnili napätie hammelovských pesničiek. Úvod pesničkového večera patril skladbám z albumov Srdce bez anjela, Kreditka srdca a Déjà vu (Live). Po zahrievacom kole prišli na rad zbrusu nové pesničky. Ak by niekto čakal, že sa Paľo Hammel šibnutím kúzelného prútika zmení na bluesmana, nedočkal by sa. Spevákov výraz, ako aj ľahkosť s akou rozpráva krátke pesničkové príbehy je ochrannou známkou pred akýmikoľvek módnymi trenadami, ktoré dobíjajú väčšinu súčasných interpretov. Máme desiatky Beyonce, Aguiler´s, sto Timberlakov, Bieberov, len originály bez napodobenín nám chýbajú. Napriek hammelovskej klasike sú pesničky z albumu „Kam a za čím“ bluesovky. Najmä svojou atmosférou a témami zašifrovanými do poetiky textov. Verše Kamila Peteraja, Petra Konečného, Borisa Filana, Ivana Pavleho, Vlada Slivku, Mariána Zimu a  Ľuba Beláka sa vyhýbajú ošúchaným spojeniam a overených tém. „Vždy ked ti na mlyn nejde voda…“ , „Kamarátka noc ukáž svoju moc…“,Som nočný hľadač tieňov, čo nemá zásady…“, „Za pravdu je šibenica, za lož metále…“, „Dajte mi pod hlavu, úsmev a nehu…“, intímna poetika, farebné metafory, pohľad na súčasnosť, to všetko ponúka Paľo Hammel na albume „Kam a za čím“.

Koncertná podoba z nového CD na pódiu Divadla L+S bola jedinečná. Oproti nahrávkam boli všetky piesne obohatené gitarovými lahôdkami. Juraj Burian, René Lacko, Pišta Lengyel, Stano Počaji a Peci Uherčík ponúkali nielen osobitú zvukovú výbavu, ale aj štýl voľných gitarových sól. Od čipkovanej gitarovej hry Juraja Buriana, cez žiletkové rify Reného Lacka, až po drsný bigbít Peciho Uherčíka. Jeden hudobný nástroj a desiatky podôb, to ponúkal koncert tentoraz bez značky hudobnej skupiny Prúdy. Originálny nápad sa stretol s nadšenou reakciou publika. Nevšednosť hudby na pódiu, narodeninová atmosféra krstu nového CD a prítomnosť zrelého publika spolu vytvorili nezabudnuteľný večer, plný energie, úprimnosti a tak trochu aj Hammelovho humoru počas sprievodného slova. Určite tento koncert patrí už teraz k vrcholom tohtoročnej pop-rockovej hudby na Slovensku. Žiaľ nečakajte, že o koncert by mala záujem Slovenská televízia. Slepá a hluchá dramaturgia odignorovala jedinečnú príležitosť zaznamenať koncert legendy slovenskej rockovej hudby, ktorá sa stále nechystá na dôchodok.

Osvedčený slogan …večne živý…“ platí aj pre Hammela. Avšak nielen jemu, ale aj verným poslucháčom a priaznivcom hudby, ktorú nenájdeš nikde inde, len na Slovensku. A to si určite zaslúži hlbokú poklonu. KAM (k ďalším pesničkám) a ZA ČÍM (novým témam a poctivému muzicírovaniu) je posolstvom do bratislavských hudobných vôd, do ktorých dvakrát nevstúpiš.

Ľubo Belák

V Bratislave 5.5.2025

Dosť bolo Trumpa!

02.03.2025

Heslo, ktoré sa určite objaví na námestí hneď po zvolaní „Dosť bolo Fica!”. Po čase sa k týmto prejavom slobody slova pridá „Dosť bolo Babiša!…Orbána!…Putina…Kim Čong-una…“ Stačí to? Pár tisíc nespokojných, ale dobre organizovaných „Protestujúcich“ na námestiach spievajú hymnu, zborovo vyjadrujú svoj názor a určite očakávajú, [...]

Lebo Fico. . . alebo Prevrat Ústavy podľa Armagedonu

31.01.2025

Signály pohrebného sprievodu na Slovensku sa stávajú realitou. Demokracia dostáva na frak a my?…sa prizeráme, ako by sa nás to netýkalo. Necháme to na Ústavu, pričom aj tá je len akýmsi dohovorom, aby sme sa navzájom nepozabíjali. Právny štát je len floskula v ústach politikov, ktorí s ňou o nás, bez nás narábajú. Pravdu povediac, nepatrí im, ale nám. Je to [...]

Nevšednosť všednosti v divadle Aréna

21.01.2025

Už dávno sa slovenská divadelná scéna potkýna na zlovestných koľajniciach všednosti v uvádzaní divadelných a tanečných predstavení. Pod vlajkou diváckej “úspešnosti” sa tak strácajú hodnoty, ktoré si zaslúžia väčšiu pozornosť. Príkladom je osud Milana Sládeka stvárnený v dokumente Martina Šulíka – Milan Sládek (2020). Príbeh umelca európskeho [...]

Šéf NATO Mark Rutte

'Zavolajte Putinovi'. Šéf NATO odkázal Brazílii, Číne a Indii, že ich Trumpove protiruské clá silno zasiahnu

16.07.2025 06:25

Šéf NATO Rutte varoval Brazíliu, Čínu a Indiu pred veľmi silnými sekundárnymi sankciami, pokiaľ budú pokračovať v obchodovaní s Ruskom.

vojna na Ukrajine, Volodymyr Zelenskyj, Joseph Keith Kellogg

ONLINE: Trump: Americké zbrane sú už na ceste na Ukrajinu. Moskva to vníma ako signál na pokračovanie vojny

16.07.2025 06:00

Na Ukrajinu už mieria niektoré strely pre systémy protivzdušnej obrany Patriot. "Prichádzajú z Nemecka," povedal Trump.

France Notre Dame

Francúzsky premiér chce šetriť rovnako ako Fico. Postavil si proti sebe krajnú ľavicu i extrémnu pravicu

16.07.2025 06:00

U Francúzov vyvolal nevôľu identický návrh, aký sa objavil na Slovensku. Vláda v Paríži tiež hľadá cestu, ako konsolidovať zlý stav verejných financií.

Robert Fico

Vyhral Fico prvé kolo? Brusel sľubuje pomoc s ruským plynom. Slovensko žije zo zliav Gazpromu, premiér žiada ešte väčší ústupok

16.07.2025 06:00

Slovenský premiér sa pravdepodobne rozhodol vyrokovať ešte väčší ústupok od Bruselu.