Založ si blog

Desať minút demokracie

Desať minút demokracie. Asi toľko času venovala verejnoprávna televízia na svoju prezentáciu politickým reprezentantom, ktorí ho dostali napriek okupácii mediálneho priestoru vyvolenými. Že to s ideálmi autentickej demokracie nemá nič spoločné, nie je treba ani zdôrazňovať.

Blížia sa parlamentné voľby a nastal čas konfrontácie. Tí, ktorí na to finančne majú, zabojujú medzi sebou o moc v štáte. Toho štátu, ktorý patrí nám, menejcenným. Zrazu sme sa stali dôležití. Nie preto, aby sme vyjadrili svoju vôľu, ale na vhodenie obálky do volebnej urny, ktorá určí osud našej krajiny na najbližšie obdobie. Netrúfam si ani povedať na ako dlho. Po dramatických skúsenostiach posledných troch rokov sme si konečne uvedomili, že nestačí byť poslušným voličom. Tým, ktorému je určená predvolebná kampaň plná sľubov, pretvárky a neraz aj komických situácií, kedy sa na hlave kandidáta do Národnej rady Slovenskej republiky objaví rozmliaždené vajce. Toto vaječné vyznamenanie voličov na Slovensku by malo vlastne patriť všetkým , ktorí sa zaslúžili o rozklad našej spoločnosti. Nielen ekonomicky, ale najmä morálne. Nepamätám si, kedy v minulosti sme museli chrániť našich potomkov pred politikmi, ktorí sú stelesnením nenávisti, arogancie, pokrytectva a nekompetentnosti. Pred tými, ktorým sme sami dali moc vládnuť. Práve ich neúnavným úsilím sme sa stali banánovou republikou, v ktorej rozhodujú cudzie záujmy.

Máme byť naďalej štatistami tejto nedôstojnej hry? Je to hra o trón, podobne ako v úspešnom televíznom seriáli. Až na to, že tentoraz sme účinkujúcimi my, voliči. Opäť sme terčom posolstiev, koho, ako a prečo voliť. Vyhrážajú sa nám, že sme ako občania povinní ísť voliť, aj keď sme si istí, že nemáme koho. Nastal čas, ale aj šanca ako to zmeniť. Dokážme, že sme to my, ktorí určujú spôsob, komu a ako odovzdať na štyri roky náš osud, šťastie vlastnej rodiny a majetku, ktorý si na štyri roky víťazi privlastnia, aby s nim narábali. Je čas, aby každý jeden z nás si sám sebe položil otázku, v akej krajine a s akými víťazmi volieb chceme žiť. Nie je jednoduché si vybrať. Politický zápas je o dôvere. Svojou voľbou nevyjadrujeme len svoju predstavu o šťastnom živote, ale aj o osobnej zodpovednosti každého z nás. O zodpovednosti za svojho politického nominanta, ktorý by nás mal zastupovať vo veciach verejných. V ozajstnej demokracii pri voľbách neprepadne ani jeden hlas voliča. Dokonca ani vtedy, keď nejde k urne a nevyjadrí svoju vôľu vhodenou obálkou. Aj neúčasť vo voľbách je vyjadrením slobody, nie zradou demokracie. Demokracia nie je kalkulačka, ňou sú iba voľby, kde sa spočítavajú odovzdané hlasy.

Odmietnime tých, ktorí sú zodpovední za hospodársky krach, podnecovanie vojny na Ukrajine, otváranie hraníc anonymným cudzincom a odcudzenie sa od vlastnej národnej identity. Záleží len na nás, kto bude o nás v najbližších mesiacoch rozhodovať. Budúcnosť nepatrí len jednej strane, jednej generácii, či skupine mladých hercov.  Tá je dnes v rukách všetkých občanov Slovenska. Odkážme politikom, že „máme toho dosť!“ A tak nedovoľme návrat zlodejom, klamárom, diletantom, ekonomickým a ekologickým dobrodruhom, duševne narušeným jedincom, ale najmä tým, ktorí to s nami nemyslia úprimne.

Ľubo Belák

video:

20.9.2023

Pozor! Slovenské národné divadlo prepadla skupina The Rolling Stones.

03.12.2023

Na budúci rok sa do Bratislavy hlási Sting, bývalý člen kultovej skupiny The Police. Lístok na koncert stojí okolo 170 eur. Neviem, koľko stál lístok Roba Rotha na pražský koncert skupiny The Rolling Stones. Mňa táto skupina na doskách Slovenského národného divadla stála dvadsaťpäť eur. Poznám Roba. Ako mladý vášnivý fanúšik skupiny The Rolling Stones sa neraz u nás [...]

100 hodín Slovenska

16.11.2023

Nikoho neprekvapilo pokračovanie súboja národných a liberálnych politikov. V ostatných rokoch sa ako vírus rozmohla nenávisť medzi tými, ktorých si voliči zvolili nie preto, aby sa medzi sebou naťahovali o moc v štáte a vypúšťali jedovaté sliny na verejnosti. Určite väčšina, až na pár obyvateľov rómskych osád, išla k volebným urnám, aby sa konečne začalo [...]

Kam kráčaš Slovensko?

11.09.2023

Ak by som sa v názve mojej úvahy držal biblického textu „QUO VADIS ?“, tak by som sa mal podobne ako apoštol Peter spýtať na úteku z Ríma pocestného, ktorý ide opačným smerom: „Kam kráčaš? Všetci utekáme z krajiny, ktorá nás po desaťročiach sklamala, a ty ideš na Slovensko. Prečo?“ Vie to len Pán Boh, presnejšie Kristus, čo by odpovedal. Preto si musím [...]

betlehem

Nový betlehem v Banskej Bystrici bude veľkým prekvapením. Čím je špeciálny?

09.12.2023 07:00

Triumfoval vo Vatikáne a doteraz vytvoril stovky betlehemov. Rezbár Peter Zoričák najnovšie zhotovil ikonické vianočné dielo aj pre mesto pod Urpínom.

Izrael, Gaza, Pásmo Gazy, Palestínčania

Šéf palestínskej samosprávy Abbás chce koniec bojov a medzinárodnú konferenciu

09.12.2023 06:54

Medzinárodná mierová konferencia má podľa Abbása nájsť trvalé politické riešenie a cestu k vytvoreniu palestínskeho štátu.

elektrony, procesor, obvody, zaklada doska, elektronika, pocitace, IT, vypoctova technika, umela inteligencia

Európska únia má ako prvá na svete dohodu o regulácii umelej inteligencie

09.12.2023 06:35

V Európskej únii sa dohodli na prvých komplexných pravidlách na svete upravujúcich umelú inteligenciu.

SR Bratislava DOD NRSR parlament verejnosť BAX

Sú slovenskí poslanci najväčší papaláši? Estónski kolegovia im môžu závidieť, nemeckým by sa ich výhody zdali smiešne

09.12.2023 06:30

Poslanci Národnej rady majú v porovnaní s väčšinou Slovákov nadpriemerne dobré pracovné podmienky.

Ľubomír Belák

Pohľad do kultúry a médií

Štatistiky blogu

Počet článkov: 59
Celková čítanosť: 248032x
Priemerná čítanosť článkov: 4204x

Autor blogu

Kategórie