Založ si blog

Desať minút demokracie

Desať minút demokracie. Asi toľko času venovala verejnoprávna televízia na svoju prezentáciu politickým reprezentantom, ktorí ho dostali napriek okupácii mediálneho priestoru vyvolenými. Že to s ideálmi autentickej demokracie nemá nič spoločné, nie je treba ani zdôrazňovať.

Blížia sa parlamentné voľby a nastal čas konfrontácie. Tí, ktorí na to finančne majú, zabojujú medzi sebou o moc v štáte. Toho štátu, ktorý patrí nám, menejcenným. Zrazu sme sa stali dôležití. Nie preto, aby sme vyjadrili svoju vôľu, ale na vhodenie obálky do volebnej urny, ktorá určí osud našej krajiny na najbližšie obdobie. Netrúfam si ani povedať na ako dlho. Po dramatických skúsenostiach posledných troch rokov sme si konečne uvedomili, že nestačí byť poslušným voličom. Tým, ktorému je určená predvolebná kampaň plná sľubov, pretvárky a neraz aj komických situácií, kedy sa na hlave kandidáta do Národnej rady Slovenskej republiky objaví rozmliaždené vajce. Toto vaječné vyznamenanie voličov na Slovensku by malo vlastne patriť všetkým , ktorí sa zaslúžili o rozklad našej spoločnosti. Nielen ekonomicky, ale najmä morálne. Nepamätám si, kedy v minulosti sme museli chrániť našich potomkov pred politikmi, ktorí sú stelesnením nenávisti, arogancie, pokrytectva a nekompetentnosti. Pred tými, ktorým sme sami dali moc vládnuť. Práve ich neúnavným úsilím sme sa stali banánovou republikou, v ktorej rozhodujú cudzie záujmy.

Máme byť naďalej štatistami tejto nedôstojnej hry? Je to hra o trón, podobne ako v úspešnom televíznom seriáli. Až na to, že tentoraz sme účinkujúcimi my, voliči. Opäť sme terčom posolstiev, koho, ako a prečo voliť. Vyhrážajú sa nám, že sme ako občania povinní ísť voliť, aj keď sme si istí, že nemáme koho. Nastal čas, ale aj šanca ako to zmeniť. Dokážme, že sme to my, ktorí určujú spôsob, komu a ako odovzdať na štyri roky náš osud, šťastie vlastnej rodiny a majetku, ktorý si na štyri roky víťazi privlastnia, aby s nim narábali. Je čas, aby každý jeden z nás si sám sebe položil otázku, v akej krajine a s akými víťazmi volieb chceme žiť. Nie je jednoduché si vybrať. Politický zápas je o dôvere. Svojou voľbou nevyjadrujeme len svoju predstavu o šťastnom živote, ale aj o osobnej zodpovednosti každého z nás. O zodpovednosti za svojho politického nominanta, ktorý by nás mal zastupovať vo veciach verejných. V ozajstnej demokracii pri voľbách neprepadne ani jeden hlas voliča. Dokonca ani vtedy, keď nejde k urne a nevyjadrí svoju vôľu vhodenou obálkou. Aj neúčasť vo voľbách je vyjadrením slobody, nie zradou demokracie. Demokracia nie je kalkulačka, ňou sú iba voľby, kde sa spočítavajú odovzdané hlasy.

Odmietnime tých, ktorí sú zodpovední za hospodársky krach, podnecovanie vojny na Ukrajine, otváranie hraníc anonymným cudzincom a odcudzenie sa od vlastnej národnej identity. Záleží len na nás, kto bude o nás v najbližších mesiacoch rozhodovať. Budúcnosť nepatrí len jednej strane, jednej generácii, či skupine mladých hercov.  Tá je dnes v rukách všetkých občanov Slovenska. Odkážme politikom, že „máme toho dosť!“ A tak nedovoľme návrat zlodejom, klamárom, diletantom, ekonomickým a ekologickým dobrodruhom, duševne narušeným jedincom, ale najmä tým, ktorí to s nami nemyslia úprimne.

Ľubo Belák

video:

20.9.2023

Chceme vojnu alebo mier?

16.07.2024

Ak by sa niekto rozhodol odpovedať na otázku v názve článku, tak pochybujem, že by chcel vojnu. Podľa Jana Szczepańského, poľského sociológa, je vojna ozbrojený boj za dosiahnutie politických cieľov. V teórii poznáme občiansku vojnu, horúcu vojnu, studenú vojnu a svetovú vojnu. Tá posledná predstavuje ozbrojený konflikt veľkých rozmerov. V novodobej histórii ľudstva sa [...]

RTVS v čiernom?

24.06.2024

Tentoraz budem osobný. Mám za sebou takmer celý život spojený s televíziou a rozhlasom. Už ako päťročný som sedával v televíznom štúdiu na Zochovej ulici, kde teraz sídli VŠMU a počúval som rozprávky tety Viery Bálinthovej. Ešte predtým som sa párkrát odviezol malým autobusom od kina Pohraničník na Kolibu, kde začínalo vysielať úplne prvé televízne štúdio. Môj [...]

Kam mieri v mieri Európa?

11.06.2024

Napriek zhodnej podobe slova „mieri“ sú jeho významy v súčasnosti nepríjemne odlišné. Zväčša sa mieri na nejaký terč, prípadne na iný objekt, napríklad aj na človeka. Používa sa k tomu luk, gumipuška, pištoľ, puška, samopal. Alebo je to smer, kam sa uberáme. Mier, podstatné meno neživotného mužskému rodu, takýto rozsah významov nemá. Buď je mier, žijeme v [...]

vojna na Ukrajine, Časiv Jar

ONLINE: Ukrajina dostala od Nemecka tretí Patriot. Zelenskyj sa poďakoval Bidenovi

22.07.2024 06:10

Ukrajina dostala z Nemecka ďalší systém protiraketovej obrany Patriot. Zelenskyj sa poďakoval Bidenovi za doterajšiu podporu Kyjeva vo vojne na Ukrajine.

majerský, hajko, majerský,KDH

KDH má svoje noty. Čo hovoria na ich priority SNS, Kmec či Drucker? Odborník: Poslanci chcú za štyri roky rýchle výhry

22.07.2024 06:00

Prednosta gynekológie Záhumenský pozná prípady, kedy lekár vďaka svojej výhrade liečbu nepodal a pacientku poškodil. Minister školstva Drucker považuje politizáciu obsahu za škodlivý prístup.

Donald Trump

Trumpov tím nezaháľa: Harrisová je horšia než Biden, vyhlásil. Majú plán 'politického útoku'

21.07.2024 22:24

Republikáni volajú aj po rezignácii z prezidentské­ho postu.

Election 2024 Biden

Biden odstúpil z boja, aby porazil Trumpa. Chce zachrániť demokratov a Ameriku

21.07.2024 21:56

Demokratický prezident Joe Biden sa dnes rozhodol odstúpiť z boja o znovuzvolenie, ale čaká ho ešte posledný zápas.

Ľubomír Belák

Pohľad do kultúry a médií

Štatistiky blogu

Počet článkov: 73
Celková čítanosť: 296516x
Priemerná čítanosť článkov: 4062x

Autor blogu

Kategórie