Založ si blog

Otvorená korešpondencia so Slovenskou televíziou – posledy e mail (doplnok k prvému textu)

Zverejňujem posledný e-mail od Andreja Miklánka, ktorý ma šokoval. Podľa mňa sám priznal klientelizmus v obstarávaní výrobcu Legendy Popu. Nečakal som až takúto otvorenosť. Prečítajte si najprv jeho e-mail a potom moju odpoveď. Predchádzajúcu korešpondenciu nájdete v prvom blogu Otvorená korešpondencia so Slovenskou televíziou (alebo, nie sú tu len Legendy Popu). Podotýkam, že celá korešpondencia bola verejná a a vzájomne preposielaná na iné poštové adresy. Pán A. Miklánek bol vopred upozornený, že zvažujem celý sled emailov zverejniť.

List generálnej riaditeľky RTVS

Bratislavský nárez – námet

Pre postupnosť prejdite najprv k desiatemu e-mailu

Zatiaľ posledný jedenásty e-mail zo 17.12.2011 od Ľuba Beláka

Vazeny pan Miklanek,

dakujem za rozumne slova a zmierlivy ton. Akosi mi vsak chyba to podstatne, dovody, preco bol zamietnuty navrh na relaciu. Myslim tym argumenty pochadzajuce od dramaturga, vyroby alebo programu, kde by bolo jasne vymedzene v com moj namet nezodpoveda zamerom STV. Ked som sa ja vynasnazil aspon pisomne a strucne zdvovodnit potrebu naktrutit tento dokument, preco sa mi v rovnakej kvalite nevratila aj odpoved. Navyse mi aj tak chyba priamy kontakt, pretoze bez neho je kazda dramaturgia iba vypisanie titulkovej listiny. Prave preto som Vas na zaciatku, pred dvoma mesiacmi ziadal o osobne stretnutie. Emailom ste ma poslali na inu adresu, kde mi pan Kocner, tiez prostrednictvom emailu dal konecnu cervenu pre akykolvek osobny kontakt. Ako si to mam vysvetlit? Zeby osobna zaujatost? Keby sme si hned na zaciatku vysvetlili nase postoje terajsia korespondencia by sa podstatne zjednodusila.

V kazdom pripade problemy zabezpecenia vyroby, financii a neadekvatnost temy navrhovaneho dokumentu u mna neobstoja. Vase rozpoctove moznosti neovplyvnuju realizaciu mojho nametu, pretoze neziadam ziadne financne ani vyrobne prostriedky. Jedinou realnou polozkou pre STV je umoznenie pouzit archivne zabery. Vsetko ostatne zabezpecim sam. Samozrejme az na vysielanie.

Nikdy som neargumentoval verejnopravnostou. Moja argumentacia stoji na obsahu verejnej sluzby. Verejnopravnost je len zakonom a pravne zadefinovana pozicia vysielatela voci statu. To nema nic spolocne s obsahom verejnej sluzby. Takze, zial ani tento Vas postreh nemozem brat vazne. Neraz mam dojem, ze verejnu sluzbu za vas supluju komercne televizie s daleko lepsou kvalitou a sledovanostou. Pritom im to ziadny zakon neprikazuje. Musi byt vsak pritomna citliva a profesionalna dramaturgia. Chcem tym iba podciarknut, ze verejna sluzba realne existuje aj mimo verejnopravneho vysielatela.

Co sa tyka uspechov Legiend, tak moje cislo je spriemernenie vysledkov sledovanosti, ktore sa pohybuju podla mojich informacii okolo 3 %. Sam priznavate prepojenie vedenia STV a vyrobcu relacie. K tomu nemam co dodat. Neviem, co na to povie verejnost. Podobne ako so zneuzitim priameho prenosu Ministrom Danielom Krajcerom. Odporucal by som mu, ak sa chce vratit na obrazovku, aby sa vratil spat do televizie Markiza na moderatorsky post. Len neviem, ci sa tam ma sancu este dostat. Ale moj odkaz mu asi neodovzdate.

Zdravim

Lubo Belak

Desiaty e-mail zo 17.12.2011 od Andreja Miklánka (STV)

Pán Belák, ale ved my si svoju zákonnú povinnosť starať sa o národnú kultúru plníme. Konkrétne si ju plníme tým, že dodržiavame všetky zákonom stanovené pomery vo vysielaní- pôvodná tvorba, nezávislá tvorba, …. a podobne. Zákon predsa nehovorí, ani nemôže, že máme vysielať nejaký konkrétny dokument. Ponúknem ešte silnejší argument- nevedieme žiadny súdny spor, v ktorom by nás ktokolvek žaloval za to, že nedodržiavame zákon čo sa týka Vami uvedenej povinnosti. Zákon to samozrejme rieši- pomermi vo vysielaní. Tie dodržiavame. Ostatné je vecou našej internej dramaturgie a nie zákona a jeho prípadného porušovania. Inými slovami, v tom programovom segmente, do ktorého spadá aj Váš námet, si svoje zákonné povinnosti vieme splniť aj bez toho, aby sme konkrétne Váš námet vybrali. Zo všetkých televízií zo sídlom na Slovensku investujeme do dokumentov nedostihnuteľne najvyššiu čiastku, kedže sme verejnoprávny vysielatel..

Ad Legendy, ano Vlado Burianek robil v MAYA a teraz robí pre nás. Legendy dodáva MAYA. Ved my to netajíme. Množstvo ludí z STV robilo v Markíze, JOJ, TA3, množstve produkčných spoločností, dodávalo predtým rôzne tovary, služby. Sme malý trh, je logické, že sa ludia presúvajú medzi firmami v rámci brandže. My sme naopak radi, že Vlado Burianek má skúsenosti aj z prostredia formy ako MAYA a práve vdaka nemu sa nám podarilo dosiahnuť výraznú efektivitu, ak prepočítame pomer „náklady/výkon“. S výkonom sme spokojní, o zlepšení dramaturgie sa samozrejme dá hovoriť vždy. Vo Vašej argumentácií ste doteraz použili jedno číslo- že Legendy, kde bol aj minister kultúry videlo približne 90.000 ludí. Nie, bolo to 265 tisíc ludí. A sme radi, že ste ich pravdepodobne pozerali aj Vy, ked ste si všimli veci, ktoré spomínate.

Súcastou nasej práce je aj to, že niektoré námety jednoducho musíme odmietnuť. Ich ponuka totiž výrazne prevyšuje naše možnosti. Drvivá väčšina odmietnutých projektov argumentuje verejnoprávnosťou. Keby sme odmietli iné, tiež by tie odmietnuté argumentovali verejnoprávnosťou. Prijať všetky však nie je možné, na tom sa snáď zhodnúť dokážeme. Potenciál len externých námetov približne 20 násobne prevyšuje naše rozpočtové možnosti.

Ja si samozrejme vážim to, ze sa snažíte konať a nie „len“ kritizovať. Váš námet podúdila nasa Komisia v plnom zložení a s plným vedomím si dosledkov tohto postoja. Budeme sa však na tú tému ešte rozprávať a ak dôjdeme k inému názoru, prípadne budeme potrebovať doplnujúce informácie, tak Vás budeme kontaktovať.

S uctou

AM

 

Ľubo Belák

18.12.2011

Odišiel rytier slovenského prekladu Peter Kerlík

04.03.2016

Dnes už len snívame o časoch, kedy rytieri boli nielen symbolom, ale aj živým príkladom cti, čestnosti, viery a lásky. Takýto rytier sa v prvý marcový deň rozlúčil tak, ako sa na rytiera viac »

Ako sa do politiky volá. . . .

22.02.2016

Sezóna predvolebných kortešačiek je tu opäť. Mám pocit, že len pred nedávnom sme išli do volebných miestností, aby sme vyjadrili svoj názor.....no tak trochu. Vlastne priestor na vyjadrenie viac »

Zajac sa bozkával s Lochneskou

23.12.2014

(pokračovanie príbehu od jazera AOSS) Nakoniec sa všetko stalo úplne inak. Ak si ctený čitateľ pamätá na rozlúčkové slová autora, tak bude prekvapený, že obyvatelia AOSS akosi zmľandraveli. viac »

petržalská električka, električka, starý most,

Projekt II. etapy električkovej trate do Petržalky má územné rozhodnutie

15.11.2018 12:05

Nová električková trať bude mať dĺžku 3,8 km a sedem zastávok.

Plyn, energie, vykurovanie, bývanie

Slovensko-maďarským plynovodom potečie plyn z Čierneho mora

15.11.2018 12:04

Slovensko-maďarským plynovodom sa zrejme bude prepravovať plyn z Čierneho mora do Rakúska.

Rusko, navaľnyj, navaľný,

Rusko musí Navaľnému zaplatiť 50-tisíc eur za morálnu ujmu

15.11.2018 11:43

Európsky súd pre ľudské práva vo štvrtok v Štrasburgu rozhodol v prospech opozičného politika Alexeja Navaľného v jeho spore s Ruskom.

Mýto, kamión

Október bol pre mýto rekordný. Výber prekročil 20 miliónov eur

15.11.2018 11:40

Vodiči nákladných áut uhradili v októbri tohto roku za jazdu po spoplatnených úsekoch ciest na mýte 20,31 milióna eur.

Ľubomír Belák

Pohľad do kultúry a médií

Štatistiky blogu

Počet článkov: 45
Celková čítanosť: 162897x
Priemerná čítanosť článkov: 3620x

Autor blogu

Kategórie