Založ si blog

Dzurinda odíď!

Prežívame rušné obdobie. Snáď v novoveku Slovenskej republiky sme ešte nezažili taký hurhaj, ako v týchto dňoch, pár dní do volieb. Určite nie som jediný, na koho sa obracajú ľudia, známi, neznámi, ľavičiari, pravičiari s jedinou otázkou. Vlastne s dvoma.

Mám ísť vôbec voliť?

Koho mám voliť, keď nemám koho?

Tieto axiómy sú o to bolestivejšie, že po dvadsiatich dvoch rokoch nastolenia demokratického systému nevieme, načo je nám. Demokracia je určite historicky najzraniteľnejší politický systém. Práve preto je však jediným systémom, ktorý sa vie vnútorne meniť, samoregulovať.  Umožňuje spoločenstvám vyrovnávať sa s minulosťou bez tvrdých spoločenských stretnutí. Tou najhoršou formou je občianska vojna, ozbrojená revolúcia, ohrozenie existencie ľudskosti.  Jedinou podmienkou fungujúcej demokracie je aktivita občanov, ľudí, ktorí majú právo združovať sa, voliť, slobodne sa vyjadrovať a keď je potrebné, verejne vystúpiť a zvýšiť hlas.

Najväčšou hrozbou demokracie je však paradoxne  miera poznania ako funguje akákoľvek spoločnosť. Pokiaľ za bývalého režimu rozhodovali jednoduchí, neraz hlúpi politici, dnes je situácia úplne iná. Sofistikovaná, vzdelaná a usmievavá politicko-ekonomická oligarchia vie, ako sa s akoukoľvek skupinou ľudí, spoločenstvom narába. Dnes sme toho svedkami v diskusných reláciách a na predvolebných mítingoch.  Politici na drobné premenili a zamenili základné problémy dnešného politického života za „podstatnejšie“ témy, ktoré „pália“ ľudí. Je to zle napísaná komédia.

Ľudia v týchto dňoch nevyšli do ulíc pre ľavicovú, alebo pravicovú predstavu o riadení krajiny. Vyšli do ulíc, aby zakričali, že kradnúť a klamať sa nesmie. Tak sme boli doma vychovaní a takéto vzory dostávame z kvalitných literárnych, filmových a divadelných diel. Morálka v politike je na bode nula. Je jedno, čo nám ktokoľvek z politikov sľubuje. Ľudia prestali sľubom veriť preto, lebo sú v novej takmer dvadsaťročnej republike neustále okrádaní a klamaní. To, že sa tieto informácie dostávajú na verejnosť náhodne, povaľujúce sa na stoloch alebo na stránkach internetu, podstatu  nemení. Ľudia majú toho dosť.

Čoho sme svedkami? Po protestoch na ulici opäť vyrukovali do boja stranícke centrály a ich dobre platení lokaji a hlučne nás zahadzujú slovami, slovami a slovami. Som si istý, že neskoro. Dnešné ranné prebudenie tých, ktorí sú klamaní, nie je jednorazové. Nestačí im podsúvať vyhlásenia, nové sľuby, iné videnie budúcnosti politiky po voľbách na Slovensku. Teraz v týchto dňoch to chce reálny čin. Niečo, čo nestojí na sľuboch a predsavzatiach. Okamžite, teraz….urobiť niečo, čo presvedčí ľudí na ulici, že to s tými sľubmi niekto z politikov myslí vážne a že sa ešte oplatí ísť niekoho voliť.

Hneď v bývalom kapitánovi pravice Mikulášovi Dzurindovi sa skrýva takáto možnosť. Nestačí sľúbiť, že po rokoch hospodárskeho zázraku, európskych tigroch a vstupe do Európy, sa podriadi účtu, ktorý mu vystavia voliči. Neuvedomuje si, že tentoraz nejde o neho (vlastne ani nikdy nešlo), ale o tých, ktorí si tie dlhé roky uťahovali opasky, chodili voliť a dúfali v kráľovstvo nebeské.  Už nikto neverí na sľuby, že po voľbách sa všetko zmení. Nastal čas urobiť „hrdinský“ čin. Aký? Hneď zajtra sa zobudiť, osprchovať sa, pekne obliecť a verejne sa vzdať všetkých funkcií, ktoré zastáva. Nielen ako šéf SDKÚ-DS, ale aj ako minister a volebný líder. Nemusí sa báť, že by bol nenahraditeľný. Hneď vedľa seba má ďalšiu dámu. Dokonca právničku, ktorá s ním nesedí v gorilej klietke. Práve naopak, ako prvá začala búrať zatuchnutý právny systém na Slovensku. Tú prvú, premiérku, už na začiatku určil na odstrel. K tejto druhej by sa konečne mal zachovať ako džentlmen.

Pred nami je ešte pár týždňov do volieb. Pán predseda, využite svoju historickú šancu a nečakajte, ako to s vami vo voľbách dopadne. Zbaľte sa a vstúpte do dejín ako prvý slovenský politik, ktorý si uvedomil zodpovednosť za svojich voličov a nie za svoje ego, ktoré si môže založiť do albumu svojich politických úspechov. Mikuláš Dzurinda – ihneď odstúpte!

P.S. Až potom snáď budem môcť poradiť či ísť voliť a koho voliť.

 

Ľubo Belák

V Bratislave 20.2.2012

 

Odišiel rytier slovenského prekladu Peter Kerlík

04.03.2016

Dnes už len snívame o časoch, kedy rytieri boli nielen symbolom, ale aj živým príkladom cti, čestnosti, viery a lásky. Takýto rytier sa v prvý marcový deň rozlúčil tak, ako sa na rytiera viac »

Ako sa do politiky volá. . . .

22.02.2016

Sezóna predvolebných kortešačiek je tu opäť. Mám pocit, že len pred nedávnom sme išli do volebných miestností, aby sme vyjadrili svoj názor.....no tak trochu. Vlastne priestor na vyjadrenie viac »

Zajac sa bozkával s Lochneskou

23.12.2014

(pokračovanie príbehu od jazera AOSS) Nakoniec sa všetko stalo úplne inak. Ak si ctený čitateľ pamätá na rozlúčkové slová autora, tak bude prekvapený, že obyvatelia AOSS akosi zmľandraveli. viac »

turín, vlakové nešťastie

Po zrážke vlaku pri Turíne zahynuli najmenej dvaja ľudia

24.05.2018 06:11

Regionálny vlak vrazil v stredu neskoro večer do kamiónu s veľkým návesom uviaznutého na koľajach pri severotalianskom meste Turín.

dôchodcovia, manželia, seniori, platobná karta, nákup cez internet

Smer otvára debatu o trinástej penzii

24.05.2018 06:00

Dostanú slovenskí penzisti už tento alebo na budúci rok namiesto zvyčajného vianočného príspevku po prvý raz celkom novú dávku - takzvaný trinásty dôchodok?

trump

Trump zvažuje vysoké clá na dovoz áut do USA

24.05.2018 04:30

Trump zvažuje nové clá na dovoz automobilov. Požiadal ministra obchodu o preskúmanie vplyvu dovozu áut, kamiónov a súčiastok na národnú bezpečnosť.

Alí Chameneí

Iránsky líder dal Európe podmienky, za akých sa zachráni jadrová dohoda

23.05.2018 23:37

Ajatolláh Alí Chameneí kritizoval USA za ich tvrdý postoj k jeho krajine odvtedy, čo sa Trump rozhodol odstúpiť od dohody medzi Teheránom a západnými veľmocami.

Ľubomír Belák

Pohľad do kultúry a médií

Štatistiky blogu

Počet článkov: 45
Celková čítanosť: 158608x
Priemerná čítanosť článkov: 3525x

Autor blogu

Kategórie