Ivete Radičovej

12. októbra 2011, Ľubomír Belák, spoločnosť

Milá Ivetka,

Dávno som ti nepísal, ale to neznamená, že som si ťa nevšímal. Viem, že po mojich predchádzajúcich výčitkách premiérke Slovenskej republiky ochladlo priateľstvo s tebou. S tým nič neurobím. Z mojej strany sa nič nezmenilo. Priateľstvo sa dá zablokovať, ale nedá sa vygumovať. U mňa to neprichádza ani do úvahy.

Preto som včerajšok presedel pri televízore a čakal. Čakal som na premiérku, ktorá, zdá sa, konečne prestala mávať zmluvami, nevyjadrovať sa k čudným prenájmom a podľa situácie zachovávať tvár úspešného politika v pohode s neúprimným úsmevom. To všetko sa včera stratilo. Videl som ženu, ktorú poznám, zamyslenú, rozčarovanú, trochu urazenú, ale šarmantnú a rozhodnú. Takú ťa poznám. Keď som ťa deň predtým videl v kruhu novinárov s očami pripravenými na slzy, chcelo sa mi byť pri tebe a trochu ťa potešiť. Čím? Mojim priznaním, že ti opäť dôverujem. Verím v tvoj úprimný záujem o rozumné a čestné riešenie, ktoré si vyžaduje najmä morálny postoj k situácii, do ktorej sme sa nechtiac a bez viny dostali my, občania Slovenska. Nie politici a úradníci, ktorí žiaľ rozhodujú za nás bez nás.

Dostala si sa do pozície, že práve ty sama si musela na plecia vziať zodpovednosť za postoj Slovenska v jednotnej Európe. Nikto ťa o to nežiadal. Rozhodla si sa sama.  A to je sila. Nech ťa nemrzí, že ten pán Exot, o ktorom si si myslela, že bude tvojim dobrým politickým partnerom, ťa odkopol. Je to jeho spôsob správania. Málo charakteru, veľa taktiky, arogancie a zrady. Parlament sa opäť stal televíznym štúdiom, kde na pľac prichádzali a odchádzali účinkujúci spred kamier zväčša so slabým textom, falošnou intonáciou a trápnym hereckým prejavom. Ty si nič nehrala, ty si bola konečne sama sebou – za nás.

Som presvedčený, že môj prvý list tebe, ktorý tak rozvíril hladinu verejnosti, trochu pomohol. Overil som si to najmä včera, keď konečne v parlamente objavili novú tému – morálku. Neskoro, ale predsa. Malo to len jednu malú chybičku, všetci rečníci hovorili o sebe, svojich názoroch, nápadoch, dobrých radách. Predvádzali sa v krasorečnení, elegantných oblekoch a zabudli, že tu žije vyše päť miliónov občanov, ktorí chcú bez rozdielu žiť dôstojne s ostatnými národmi v Európe. Slovensko si nezaslúži úlohu skanzenu, kam by ostatní Európania chodili len ako turisti.

Tentoraz ti nedôveru vyslovili v parlamente. Buď si istá, že aj napriek tomu si vyhrala – morálne. Politici prichádzajú a odchádzajú. Inak je to u priateľov. Tí zostávajú.

 

Ľubo Belák

12.10.2011