Založ si blog

Posledný autobus ide ďalej. . . . .

(Moja odpoveď na email riaditeľa Audiovizuálneho fondu Martina Šmatláka)

Email od riaditeľa AVF Martina Šmatláka (príloha)

Vážený pán Šmatlák,

ďakujem za odpoveď na môj email. Som rád, že ste v nej na pravú mieru uviedli podiel AVF na financovaní projektu Posledný autobus.

Pri príprave môjho blogu som vychádzal z informácii na Vašej web stránke

http://registracia.avf.sk/formular_statistiky.php?x_id=608

Tam figuruje projekt v podprograme 1.3.4. – Produkcia animovaných kinematografických diel.

To, že sa fond nepodieľal na predchádzajúcich čiastkových dotáciách filmu Posledný autobus z jednoduchého dôvodu – že do roku 2009 neexistoval, na veci však nič nemení. Celkove bolo z rezortu kultúry (až na príspevok LitFondu) čerpaných na animovaný film 139 799 euro. Podľa Vášho vyjadrenia bol z toho podiel dotácie AV fondu celkove 10 800 euro na dofinancovanie postprodukcie. Asi Vám uniklo ďalšie rozhodnutie AVF o schválení príspevku 6 250 euro na pokrytie distribučných nákladov na uvedený film, čo vo vašom liste nespomínate (číslo: 1531/2011-4/2.1.1). (http://registracia.avf.sk/formular_statistiky.php?x_krok=1&x_id=1716).

Chcem podčiarknuť, že mi nejde o samotnú výšku dotácií, tie sú pre slovenských tvorcov neustále pod hranicou reality. Ani o fakt, že žiadatelia boli a možno aj dnes sú presvedčení, že ich žiadosti boli podané riadne, aj keď ide o iný druh spracovania filmovej poviedky a nie o animovanú tvorbu. Ani nespochybňujem výšku požadovaných finančných prostriedkov na krátkometrážny hraný štylizovaný film.  Navyše sú mi mladí tvorcovia sympatickí a ich práca sa mi páči. Mojou snahou je pomenovať veci správnym menom. A v prípade, že ide o podozrenie z netransparentného úmyslu, požadovať o  vysvetlenie. Možno sú moje blogy emotívnejšie a expresívnejšie, ale to je už môj literárny štýl, aký pri tomto type internetovej literatúry používam. Som presvedčený, že moje texty nie sú odistenou zbraňou, ale skôr povzbudzujúcim prostriedkom zakríknutých, naštvaných a skeptických čitateľov a možno aj žiadateľov o štátny príspevok na animovanú tvorbu.

Určíte, môžete oprávnene žiadať o opravu a spresnenie spoluúčasti na financovaní projektu Posledný autobus a faktu, že odporúčanie je v rukách odborne komisie AVF. Avšak nepochybovať o spôsobe spracovania ako animovaného filmu a tým aj o jeho zaradenie do programu sa nedá. Posledný autobus nie je animovaný film.

V mojej odpovedi mi však ide o iné. Označenie prejavu, ktoré ste použili vo Vašom liste ako osočovanie a škandalizácia nie sú v mojom portfóliu verejných vystúpení. Je prekvapujúce, že táto výčitka prichádza od riaditeľa významnej inštitúcie, akou AVF je. Očakával som ústretové vysvetlenie mojich otázok. Žiaľ, Vaše informácie ste doplnili o obvinenia, čo sa mi v styku s verejnou správou ešte nestalo. Ako ste si všimli, pod svoj text som sa podpísal a navyše som verejne kládol otázky, na ktoré mám právo odpovede. Dokonca aj právo na omyl. Takže o žiadnu škandalizáciu a osočovanie konkrétnych osôb nemôže byť ani reči.  Ak som spomenul Radu fondu, tak moje otázky boli adresované najvyššiemu orgánu fondu, ktorá ako štatutár zodpovedá za všetky rozhodnutia, aj za rozhodnutia riaditeľa. Preto všetky moje pochybnosti sú určené práve jej aj napriek tomu, že väčšinu členov Rady si úprimne vážim a som presvedčený, že sa o tomto probléme dozvedia po prvýkrát až z môjho listu. Ak však ide o inštitúciu, navyše patriacu rezortu kultúry, ktorú zastupujete, tam asi ťažko možno o osočovaní a škandalizácii hovoriť.

Podľa informácií na Vašej webstránke základom rozdelenia právomocí je štruktúra orgánov fondu:

  • rada –  najvyšší štatutárny orgán fondu, rozhoduje najmä o strategických cieľoch, prioritách a kritériách podpory, aj o spôsobe jej poskytovania; má 9 členov (z toho jeden predseda a podpredseda). Rovnomerné zastúpenie v rade majú všetci prispievatelia, príjemcovia podpory a ministerstvo kultúry;
  • dozorná komisia –  kontrolný orgán fondu, má troch členov, z ktorých dvoch volí rada a jedného menuje minister kultúry
  • riaditeľ –  výkonný orgán fondu, rozhoduje o poskytnutí podpory v súlade s pravidlami určenými radou a s odporúčaniami odborných komisií (riaditeľa volí rada);
  • odborné komisie – posudzujú jednotlivé žiadosti o podporu fondu a vydávajú záväzné stanoviská pre výšku a spôsob poskytnutia podpory (členov vymenúva rada).

Preto Vás ako výkonného riaditeľa touto formou žiadam o:

  1. informáciu, z akého dôvodu bol projekt Posledný autobus zaradený do podprogramu 1.3.4. – Produkcia animovaných kinematografických diel
  2. odborné zdôvodnenie prečo bol podľa spôsobu spracovania zaradený film Posledný autobus medzi animované filmy
  3. informáciu, ktorého z  orgánov fondu je úlohou a zároveň  kompetenciou sledovať a následne upozorniť Radu AVF na chyby, nepresnosti, neoprávnené čerpanie finančných prostriedkov na projekt žiadateľa AVF, ktorému už v predchádzajúcich obdobiach boli pravidelne neoprávnene prideľované prostriedky zo štátneho rozpočtu (v dobe pred vznikom AVF) .
  4. informáciu, ktorý z orgánov fondu je zodpovedný za relevantnosť zverejňovaných informácií.

Vaše odpovede spolu s finančným rozdelením na blogu zverejním a tým splním Vašu požiadavku na opravu. Dúfam, že tak osobne prispejem k spoločnému záujmu o transparentnosť a rovnosť podmienok v dotačnom systéme rezortu kultúry.

 

S úctou

 

 

PhDr. Ľubomír Belák

 

Odišiel rytier slovenského prekladu Peter Kerlík

04.03.2016

Dnes už len snívame o časoch, kedy rytieri boli nielen symbolom, ale aj živým príkladom cti, čestnosti, viery a lásky. Takýto rytier sa v prvý marcový deň rozlúčil tak, ako sa na rytiera viac »

Ako sa do politiky volá. . . .

22.02.2016

Sezóna predvolebných kortešačiek je tu opäť. Mám pocit, že len pred nedávnom sme išli do volebných miestností, aby sme vyjadrili svoj názor.....no tak trochu. Vlastne priestor na vyjadrenie viac »

Zajac sa bozkával s Lochneskou

23.12.2014

(pokračovanie príbehu od jazera AOSS) Nakoniec sa všetko stalo úplne inak. Ak si ctený čitateľ pamätá na rozlúčkové slová autora, tak bude prekvapený, že obyvatelia AOSS akosi zmľandraveli. viac »

turín, vlakové nešťastie

Po zrážke vlaku pri Turíne zahynuli najmenej dvaja ľudia

24.05.2018 06:11

Regionálny vlak vrazil v stredu neskoro večer do kamiónu s veľkým návesom uviaznutého na koľajach pri severotalianskom meste Turín.

dôchodcovia, manželia, seniori, platobná karta, nákup cez internet

Smer otvára debatu o trinástej penzii

24.05.2018 06:00

Dostanú slovenskí penzisti už tento alebo na budúci rok namiesto zvyčajného vianočného príspevku po prvý raz celkom novú dávku - takzvaný trinásty dôchodok?

trump

Trump zvažuje vysoké clá na dovoz áut do USA

24.05.2018 04:30

Trump zvažuje nové clá na dovoz automobilov. Požiadal ministra obchodu o preskúmanie vplyvu dovozu áut, kamiónov a súčiastok na národnú bezpečnosť.

Alí Chameneí

Iránsky líder dal Európe podmienky, za akých sa zachráni jadrová dohoda

23.05.2018 23:37

Ajatolláh Alí Chameneí kritizoval USA za ich tvrdý postoj k jeho krajine odvtedy, čo sa Trump rozhodol odstúpiť od dohody medzi Teheránom a západnými veľmocami.

Ľubomír Belák

Pohľad do kultúry a médií

Štatistiky blogu

Počet článkov: 45
Celková čítanosť: 158600x
Priemerná čítanosť článkov: 3524x

Autor blogu

Kategórie