Založ si blog

Sľuby, politici, kultúra a Otvorený list

S úžasom sedím pri televíznom spravodajstve a počúvam plamenné reči našich – vašich politikov. Tie isté tváre, účesy, obleky, ale najmä reči. Čo všetko sa v predvolebnom tanci sype z úst našich známych z parlamentu. Akoby sme posledných dvadsať rokov žili v Raji. Presnejšie povedané s prísľubom cesty do Raja. Kedysi dávno nám jeden z prvých sľúbil, že si budeme môcť vybrať v ako štátoprávnom zriadení budeme chcieť žiť. Nakoniec sa nás nikto na to nespýtal a jednoducho nás roztrhli. Pamätné boli dvojnásobné platy od bicyklistu, alebo vybudovanie sociálneho štátu od fešáka zo Súmračnej ulice. To prvé skončilo fiaskom a to druhé na jachte v Monte Carle. Ušlo sa nám aj sľubov od nováčikov. Dekriminalizácia fajčenia trávy a riešenie homosexuálnych partnerstiev. Tráva sa vyfajčila, homosexuáli stratili nádej a mládežníci odtrúbili fajront celej vláde. Jednoducho zobrali hoblipilku a podrezali si konár. Bol z toho veľký rachot. Ale čo už, keď sa nesplnil ani v poradí posledný sľub prvej dámy, že reformy sa obyčajných občanov nedotknú. Dotkli sa a dnes to už aj cítime na peňaženke, v zdravotníctve, elektrických zásuvkách, plynových kotloch a ešte kde všade, o čom ani nevieme.

Máme pred sebou ďalší predvolebný tanec. Tváre z bilboardov sa na nás usmievajú a sľuby sa sľubujú. Kultúrna obec, presnejšie jej umelecká časť dostala dokonca predvolebný darček. Bol to síce čistý lobing, ale kto by už povedal nie, keď sa zrazu uprostred hrozby recesie objavilo pár miliónov pre kultúru. Ako to už býva, keď sa medzi ľud hodia peniaze, začínajú šarvátky, kto koľko, začo a načo. Stalo sa to, čo naši politici čakali. Ľudia zabudli na politiku a začali sa vzájomne osočovať, komu tie peniaze patria. Ďalší sa začali hádať o zaujatie priestoru v bývalom V klube, pričom vinník neúspešného konkurzu ticho sedel v kancelárii Národného osvetového centra – priamo podliehajúceho ministrovi kultúry. Politici opäť zasiali vietor do radov umeleckej obce. Nechtiac, nevedomky? Tak ako ich poznáme, to iste nebolo náhodou.

Budmerický kaštieľ sa podľa tvrdenia ministra dostal späť do rúk tých, komu patril. Síce sa zmení spravovateľ, ale účel stavby zostane nedotknutý, možno trochu viac nafúknutý. Podľa sľubov sa má využívať celou umeleckou obcou. Ale čo ak to všetko sú opäť len sľuby. O necelé dva mesiace sú tu voľby a prídu noví páni. Tí opäť zabudnú čo sľúbili a začnú nás prekvapovať novými skutkami. Hovorí sa skutek – utek, po slovensky skutok –utok. Preto sa umelecká obec už teraz pripravuje na sklamanie po voľbách a vyrukovala s Otvoreným listom do centrál politických strán. Vyzerá to tak, že televíznym medovým motúzom a farebným bilboardom už nikto z umelcov neverí. Teraz je ten správny čas, aby sa reprezentanti politických partičiek premenili zo sľubotechny na poctivých zástupcov svojich občanov. Ak to myslia so svojimi predvolebnými programami úprimne, tak im nič nebráni to dať nielen na papier, ale si s rozhašterenou skupinkou umelcov aj pohovoriť a detailnejšie rozobrať, ako ktorá politická strana kultúru chápe a aké má plány na povolebnú realitu.

Otvorený list nie je len šanca vytvoriť akúsi verejnú dohodu o budúcnosti kultúry a umenia, ale aj čas hľadať v umeleckej obci to, čo umelcov spája a nie to, čo ich rozdeľuje. Je načase si uvedomiť, že súper nie je skrytý v ateliéri, na divadelnej scéne alebo na koncertnom pódiu. Súperom je ten, čo pred voľbami sľuboval. Verejný prísľub každej politickej reprezentácie „Ako sa budú správať keď im dáme hlas“ bude záväzný aj v prípade moci podelenej na menšie parlamentné strany.  Umenie kompromisov nie je vzduch ani para. Dá sa zmerať, kto koľko zľavil zo svojich politických predsavzatí. Podstatné je, aby sme si aj po voľbách mohli povedať, že sme urobili všetko pre naplnenie posolstva ducha demokratického štátu, kde politici nerozhodujú sami, ale za nás.

Ľubo Belák

19.1.2012

Odišiel rytier slovenského prekladu Peter Kerlík

04.03.2016

Dnes už len snívame o časoch, kedy rytieri boli nielen symbolom, ale aj živým príkladom cti, čestnosti, viery a lásky. Takýto rytier sa v prvý marcový deň rozlúčil tak, ako sa na rytiera viac »

Ako sa do politiky volá. . . .

22.02.2016

Sezóna predvolebných kortešačiek je tu opäť. Mám pocit, že len pred nedávnom sme išli do volebných miestností, aby sme vyjadrili svoj názor.....no tak trochu. Vlastne priestor na vyjadrenie viac »

Zajac sa bozkával s Lochneskou

23.12.2014

(pokračovanie príbehu od jazera AOSS) Nakoniec sa všetko stalo úplne inak. Ak si ctený čitateľ pamätá na rozlúčkové slová autora, tak bude prekvapený, že obyvatelia AOSS akosi zmľandraveli. viac »

petržalská električka, električka, starý most,

Projekt II. etapy električkovej trate do Petržalky má územné rozhodnutie

15.11.2018 12:05

Nová električková trať bude mať dĺžku 3,8 km a sedem zastávok.

Plyn, energie, vykurovanie, bývanie

Slovensko-maďarským plynovodom potečie plyn z Čierneho mora

15.11.2018 12:04

Slovensko-maďarským plynovodom sa zrejme bude prepravovať plyn z Čierneho mora do Rakúska.

Rusko, navaľnyj, navaľný,

Rusko musí Navaľnému zaplatiť 50-tisíc eur za morálnu ujmu

15.11.2018 11:43

Európsky súd pre ľudské práva vo štvrtok v Štrasburgu rozhodol v prospech opozičného politika Alexeja Navaľného v jeho spore s Ruskom.

Mýto, kamión

Október bol pre mýto rekordný. Výber prekročil 20 miliónov eur

15.11.2018 11:40

Vodiči nákladných áut uhradili v októbri tohto roku za jazdu po spoplatnených úsekoch ciest na mýte 20,31 milióna eur.

Ľubomír Belák

Pohľad do kultúry a médií

Štatistiky blogu

Počet článkov: 45
Celková čítanosť: 162884x
Priemerná čítanosť článkov: 3620x

Autor blogu

Kategórie